Po wielkim ubiegłorocznym sukcesie, po raz drugi w Świnoujściu odbędzie się GRECHUTA FESTIVAL. Zapraszamy do Świnoujścia od 1 do 7 sierpnia 2016 roku. Do miasta na 44 wyspach zjedzie blisko 200 wybitnych, znanych i cenionych artystów, którzy zaprezentują się w niemal 30 zdarzeniach w Amfiteatrze im. Marka Grechuty, Muszli koncertowej na Promenadzie, Sali teatralnej MDK, Galerii miejsce sztuki 44 oraz Galerii ART oraz w przestrzeniach miejskich.  Od dziś, przez najbliższe trzy tygodnie, prezentować będziemy artystów drugiej edycji festiwalu. Dziś zdradzamy pierwsze nazwiska.

Niewątpliwą gwiazdą GRECHUTA FESTIVAL – ŚWINOUJŚCIE 2016 będzie MARYLA RODOWICZ. Koncert „Łatwopalni”, podczas którego artystka zaśpiewa utwory wykonywane wspólnie z Markiem Grechutą (między innymi w słynnym spektaklu Szalona Lokomotywa) będzie jednocześnie finałem festiwalu.

Kolejną wielką postacią polskiej sceny, będzie KRYSTYNA JANDA, która dla świnoujskiej publiczności zaśpiewa Piosenki z teatru.

W koncercie Bursztynowe  Serce Szczerozłote usłyszymy laureatów konkursowej części krakowskiego festiwalu im. Marka Grechuty, znanych także z ubiegłorocznej świnoujskiej edycji, m.in. KAROLINĘ LESZKO, ŁUKASZA JEMIOŁĘ oraz TOMASZA STEŃCZYKA. Wśród gwiazd koncertu – MONIKA KUSZYŃSKA, ANDRZEJ LAMPERT oraz MACIEJ ZAKOŚCIELNY. Artystom towarzyszyć będą muzycy ZESPOŁU ANAWA oraz ORKIESTRA UNIWERSYTETU PEDAGOGICZNEGO W KRAKOWIE pod dyrekcją Małgorzaty Tęczyńskiej-Kęski. Reżyserem widowiska jest JAKUB BARAN.

GRECHUTA FESTIVAL – ŚWINOUJŚCIE 2016 ma interdyscyplinarny charakter – odbywają się tu prezentacje z każdej dziedziny sztuki, w wykonaniu artystów z najwyższej półki. W programie koncerty, widowiska sceniczne, spektakle, kabaret, wystawy, spotkania literackie, projekcje filmowe, spotkania z gwiazdami oraz artystyczne propozycje dla najmłodszych. Opiekunką artystyczną festiwalu będzie DANUTA GRECHUTA, a gościem specjalnym JAN KANTY PAWLUŚKIEWICZ.

GRECHUTA FESTIVAL – ŚWINOUJŚCIE 2016 jest znakiem pamięci wybitnego artysty Marka Grechuty. W programie gros wydarzeń związanych jest z Jego twórczością, ale nie tylko. To także przegląd najbardziej wartościowych wydarzeń artystycznych z różnych dziedzin sztuki. To propozycje najnowsze, ale także kalejdoskop przeszłości nawiązujący do poetyki twórczości Marka Grechuty.

Choć sam Marek Grechuta nie pochodził ze Świnoujścia, to właśnie sukces na tutejszej FAMIE w 1968 roku uznaje się za jedno z decydujących wydarzeń w Jego wielkiej karierze. Po blisko 50 latach od tego wydarzenia miasto na 44 wyspach znów żyć będzie artystyczną atmosferą inspirowaną twórczością ostatniego i największego polskiego barda.

Organizatorem imprezy, jest Miejski Dom Kultury w Świnoujściu, Miasto Świnoujście, a współorganizatorem krakowska Fundacja Korowód im. Marka Grechuty.

Uwaga! Znakomita część festiwalowych propozycji nie będzie biletowana!
Szczegółowe informacje o biletowanych wydarzeniach i dystrybucji biletów – JUŻ WKRÓTCE!