Dla dzieci

„Piękne jest Królestwo Nasze”, Olga Bończyk & Janusz Radek

4 sierpnia 2016 | czwartek | 19.00 | Muszla Koncertowa | wstęp wolny

Piękne jest królestwo nasze, gdzie nam nikt nie dmucha w kaszę, dzie dla wszystkich ptasich gniazd jednakowo szumi las. Witajcie więc w krainie tej, gdzie każde dziecko, każdy ptak piosenką wita nowy dzień ichwali słodki życia smak. Marek Grechuta

Koncert „Piękne jest królestwo nasze” – to wybór piosenek, które przez lata dla swojego syna pisał Marek Grechuta. Utwory zostały wydane na płycie „Piosenki dla dzieci i rodziców” w 1991 roku. Po latach na nowo interpretują je Olga Bończyk i Janusz Radek z towarzyszeniem jazzmanów: pianisty Krzysztofa Herdzina, perkusisty Cezarego Konrada i basisty Pawła Pańty. Utwory poza walorami artystycznymi mają również wartość dydaktyczną. Projekt został zrealizowany przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

Olga Bończyk – coraz dojrzalsza, a przez to piękniejsza, bardziej świadoma siebie. Energetyczna i zmysłowa. Czerpie z życia garściami. Wciąż zdobywa kolejne szczyty, by realizować swoje marzenia. W 2016 roku Olga Bończyk świętuje 30-lecie pracy zawodowej. Artystka urodziła się we Wrocławiu, ukończyła wydział wokalno-aktorski tamtejszej Akademii Muzycznej. Występuje w filmach, serialach telewizyjnych oraz na scenach teatralnych, dubbinguje, a przede wszystkim od lat koncertuje w towarzystwie najlepszych polskich muzyków jazzowych. Wydała m.in. płytę z piosenkami Kaliny Jędrusik „Listy z daleka” oraz autorski album „Piąta rano”.

Janusz Radek – wokalista i aktor teatralnych inscenizacji muzycznych. Jest właścicielem  mocnego i łatwo rozpoznawalnego głosu, który został oszacowany na cztery i pół oktawy. Taka niezwykła rozpiętość dźwięków przydaje się do karkołomnych wokalnych popisów – Janusz Radek jest jedynym wykonawcą, który może zaśpiewać męsko-damski duet… sam ze sobą. W niższych tonach ten głos ma przepiękną, niepowtarzalną barwę, a w wysokich dźwięczy czysto jak kryształ. Profesjonalne śpiewanie rozpoczął w 1990 roku – na Ogólnopolskich Spotkaniach Zamkowych „Śpiewajmy Poezję” w Olsztynie – gdzie zdobył I nagrodę – Lirę Orfeusza. Zaczynał od klimatów poetyckich – komponował piosenki do tekstów Bolesława Leśmiana, Leopolda Staffa, E.E Cummingsa. Współtworzył krakowski kabaret Zielone Szkiełko. Śpiewał też w zespołach o ostrzejszym brzmieniu – punkrockowym Gównoprawda i rockowych: Moonwalker, Obcy, Jutro, Zanderhaus.
Na swoim koncie ma osiem solowych krążków.

Krzysztof Herdzin –  jeden z najbardziej zapracowanych muzyków w Polsce: kompozytor, dyrygent, aranżer, pianista, wykładowca akademicki i producent muzyczny. Na swym koncie ma udział w ponad 150 albumach. Zdobywca Platynowych i Złotych Płyt. Autor orkiestracji do nagrodzonej Oscarem muzyki Jana A.P. Kaczmarka do filmu „Marzyciel”.  Współpracował z takimi artystami, jak Kayah, Edyta Górniak, Hanna Banaszak, Andrzej Piasek Piaseczny, Robert Janowski, Anna Maria Jopek, Halina Frąckowiak, Edyta Geppert, Irena Santor, Ewa Bem, Katarzyna Groniec, Ryszard Rynkowski, Mieczysław Szcześniak, Zbigniew Wodecki, Natalia Kukulska, Maryla Rodowicz, Justyna Steczkowska, Wojciech Gąssowski, Janusz Radek, zespół „Trebunie Tutki”, Maria Schneider, Grégoire Maret, Richard Bona, Oscar Castro-Neves, Mino Cinelu, Dhafer Youssef, Gary Husband, Brad Terry.

Cezary Konrad – perkusista, kompozytor i aranżer. Zdobywca nagrody Grammy w kategorii najlepsza płyta jazzowa nagrana przez duży zespół, za album Włodka Pawlika „Night in Calisia”.  Przez czytelników miesięcznika Jazz Forum – uznawany za najlepszego polskiego perkusistę jazzowego według rankingu Jazz Top, nieprzerwanie od roku 1992. W swym dorobku ma przeszło 100 sesji nagraniowych z udziałem największych sław polskiego jazzu, takich jak Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko czy Leszek Możdżer. Najczęściej można go zobaczyć na scenie w triach Krzysztofa Herdzina, Włodka Pawlika czy formacji Marka Napiórkowskiego KonKubiNap.

Paweł Pańta – ukończył Akademię Muzyczną im. F. Chopina w Warszawie w klasie kontrabasu Andrzeja Mysińskiego oraz Studium Jazzowe u Zbigniewa Wegehaupta. W 1994 roku rozpoczął współpracę z Polską Orkiestrą Radiową. W 1995 roku był członkiem Gustav Mahler Jugendorchester, prowadzonej przez Claudio Abbado.  Od 1998 r. współpracuje z kwintetem smyczkowym Solisti di Varsavia. Nagrał z kwintetem i Karolem Radziwonowiczem dwie płyty poświęcone twórczości F. Chopina. Współpracuje również z kwartetem Prima Vista, z którym koncertuje z takimi solistami jak: K. A. Kulka, P. Paleczny, J. Stanienda, T. Wojnowicz,
W. Kłosiewicz, J. Kotnowska . Od 2000 roku gra w Andrzej Kurylewicz Trio. Uczestniczył w nagraniu wielu płyt zarówno klasycznych, jak i jazzowych.


Kijowski Teatr Uliczny Highlights | „Wesoła bajka o smutnej księżniczce”

6 sierpnia 2016 | sobota | 17.00 | Muszla Koncertowa | wstęp wolny

Plenerowe widowisko „Wesoła bajka o smutnej księżniczce” to historia doskonale znana z opowieści na dobranoc naszym najmłodszym milusińskim. Niełatwego zadania rozbawienia smutnej księżniczki podejmują się liczne bajkowe postaci. Będzie też Baba Jaga w jeżdżącej na kurzej stopce chatce i ziejący ogniem trzygłowy smok.

Pełen humoru, zabawnych sytuacji i interakcji z dziecięcą publicznością spektakl uliczny dedykowany jest nie tylko najmłodszym…

Scenariusz i reżyseria:  Oleksandr Svietlakov
Występują: Iryna Svietliakova, Anna Svietliakova, Kateryna Svietliakova , Maryna Mazepa, Polina Kapustina, Alicja Kabała, Oleksandr Svietliakov, Oleksandr jr Svietliakov, Oleksiy Pastukhov , Anatolii Marempolskyi / Wasyl Bułat