2 sierpnia 2016 | wtorek | 20.30 | Amfiteatr im. Marka Grechuty | bilety: 25 pln
Koncert Bursztynowe Serce Szczerozłote – to zaproszenie do korowodu najwspanialszych utworów
z repertuaru Marka Grechuty. Znane i lubiane „złote przeboje”, wykonają: Maciej Zakościelny, Monika Kuszyńska, Andrzej Lampert oraz laureaci krakowskiego Grechuta Festival: Karolina Leszko, Marta Honzatko, Łukasz Jemioła, Tomasz Steńczyk.
Każdy z artystów występujący w koncercie zmierzy się z trudną materią niezapomnianych przebojów, wnosząc do ich interpretacji własną, indywidualną wrażliwość. Solistom towarzyszyć będzie zespół Anawa, w składzie, który występował z Markiem Grechutą przez ostatnie dziesięć lat kariery scenicznej oraz Orkiestra Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pod batutą Joanny Natalii Ślusarczyk. Koncert poprowadzi dziennikarz i fotograf Rafał Olejniczak. Reżyserem widowiska jest Jakub Baran. Będzie to Świat Mistrza Grechuty!
Maciej Zakościelny – aktor filmowy, teatralny, telewizyjny, a także wokalista i… skrzypek. Znany publiczności z przebojowych filmów – „Tylko mnie kochaj”, „Dlaczego nie!”, „Listy do M. 2” oraz seriali – „Kryminalni”, „Strażacy”, „Czas honoru”. Wystąpił jako gość specjalny w muzycznym programie TVP „Tak to leciało”, w którym po raz pierwszy publicznie zaprezentował swój talent muzyczny.
Monika Kuszyńska – piosenkarka i autorka tekstów, w latach 2000–2010 wokalistka zespołu Varius Manx, w 2015 roku reprezentowała Polskę podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015 roku. Świetnie rozwijającą się karierę artystyczną wokalistki przerwał w 2006 roku tragiczny wypadek samochodowy, w wyniku którego pozostaje częściowo sparaliżowana i do dziś porusza się na wózku. Nie poddała się jednak zwątpieniu i po intensywnej rehabilitacji, wróciła do aktywnego życia, a przede wszystkim do swojej pasji, jaką jest śpiewanie.
Andrzej Lampert – wokalista, śpiewak operowy, kompozytor, autor tekstów, aranżer i współproducent muzyczny zespołu PIN. Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej oraz Wydziału wokalno-aktorskiego Akademii Muzycznej w Krakowie. Jest laureatem popularnego programu „Szansa na sukces”. Od 2013 roku jest solistą Opery Krakowskiej, występuje także na prestiżowych scenach operowych Europy.
Karolina Leszko – absolwentka Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureatka konkursu na interpretację piosenek z repertuaru Marka Grechuty” w ramach krakowskiego Grechuta Festival. Z powodzeniem wzięła udział w telewizyjnych talent show „The Voice of Poland” oraz „Must be the music”.
Marta Honzatko – aktorka filmowa i teatralna. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej
im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Współpracuje z poetą Michałem Zabłockim. Ich najnowszy projekt muzyczny, którego można określić jako aktorski rock alternatywny, to Honzatko Rozmontowana z zespołem Honzator.
Łukasz Jemioła – wokalista, gitarzysta i twórca piosenek. Ma na koncie wiele zwycięstw festiwalowych m.in.
na Grechuta Festiwal w Krakowie, Festiwalu Piosenki Filmowej w Toruniu czy Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. Wydał autorską płytę „Jemioła”. Występuje wspólnie z Włodkiem Pawlikiem w projekcie „Wieczorem”. Jego własne projekty to m.in. „Disco Solo” czyli teksty disco polo w konwencji piosenki poetyckiej, „Piosenki przedwojenne” i „Impro piosenki”.
Tomasz Steńczyk – gitarzysta, wokalista i kompozytor, laureat najważniejszych polskich festiwali, m.in. Spotkań Zamkowych w Olsztynie, Grechuta Festival w Krakowie, Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Artystycznej w Rybniku, Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, Konkursu Pamiętajmy o Osieckiej. Steńczyk to nietuzinkowy artysta o charakterystycznym głosie. Jego debiutancką płytę „Myślibitwa” okrzyknięto jedną z najciekawszych produkcji muzycznych kręgu piosenki literackiej ostatnich lat.
ANAWA – polska grupa instrumentalna, założona w Krakowie w 1966 roku, działała z przerwami, kilkakrotnie zmieniając skład, do początku lat dziewięćdziesiątych. Najbardziej znana jako zespół akompaniujący Markowi Grechucie, w pierwszej połowie lat 70. należała do najciekawszych zjawisk europejskiego rocka progresywnego.
Założona w grudniu 1966 przez pianistę Jana Kantego Pawluśkiewicza i wokalistę Marka Grechutę, Anawa początkowo była zespołem akompaniującym w kabarecie studentów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Pierwsze kompozycje przyniosły grupie nagrodę na Festiwalu Piosenki Studenckiej w 1967 roku, zaś w 1970 ukazał się debiutancki album. Wydana rok później płyta „Korowód” do dziś uważana jest za jedno z najbardziej oryginalnych i inspirujących wydawnictw polskiej muzyki popularnej. Po rozstaniu z Grechutą w końcu 1971, zespół zawiesił działalność. Uczestniczący w nagraniach dwóch pierwszych płyt kontrabasista Jacek Ostaszewski oraz gitarzysta Marek Jackowski mieli wkrótce stanąć na czele dwóch ważnych formacji: awangardowo-etnicznego Ossjana oraz nowofalowo-popowego Maanamu. Jan Kanty Pawluśkiewicz reaktywował grupę w niemal całkowicie nowym składzie w połowie 1973. W grudniu tego roku, z nowym wokalistą Andrzejem Zauchą, zespół zarejestrował LP „Anawa” zawierający utwory do tekstów poetów Leszka Aleksandra Moczulskiego i Ryszarda Krynickiego. W 1976 podczas pracy nad spektaklem muzycznym „Szalona lokomotywa” muzycy zespołu Anawa ponownie nawiązali współpracę z Markiem Grechutą, towarzysząc następnie w nagrywaniu jego kolejnych sześciu albumów aż do 1994 roku. (Maciej Sienkiewicz, Culture.pl)
Kierownik muzyczny: Paweł Piątek
Reżyser: Jakub Baran
Produkcja: Fundacja Korowód im. Marka Grechuty / Prezes Piotr Cholewiński
Opiekun artystyczny: Danuta Grechuta