Gośćmi specjalnymi drugiego dnia Grechuta Festival Świnoujście 2016 byli Grażyna Szapołowska, Jan Kanty-Pwluśkiewicz i Artur Barciś. Drugi dzień festiwalu rozpoczął się kolejną odsłoną przeglądu filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Wprowadzenia zatytułowanego „Zagrałem u Kieślowskiego” dokonał krytyk filmowy Wiesław Kot, a uzupełnili je aktorzy, którzy w filmach Mistrza zagrali – Grażyna Szapołowska oraz Artur Barciś. Na sali obecny był także gość specjalny GFŚ, kompozytor do muzyki jednego z obrazów Kieślowskiego – Jan Kanty Pawluśkiewicz. Po spotkaniu na ekranie Ciemna 3D widzowie zobaczyli „Krótki film o miłości”. To kinowa wersja „Dekalogu VI” Krzysztofa Kieślowskiego z 1988 roku. Punktem wyjścia do stworzenia fabuły filmu było szóste przykazanie „Nie cudzołóż”.
Źródło: swinoujskie.info

Oto galeria zdjęć Bartłomieja Wutke z MDK Świnoujście z drugiego dnia Grechuta Festival Świnoujście 2016.

Na sali kinowej, przed projekcją filmu „Krótki film o miłości” uczestnicy spotkania mogli dużo dowiedzieć się o współpracy reżysera z aktorami, oraz poznać niektóre wątki i sytuacje z życia i twórczości reżysera, oraz występujących w filmie aktorów. Tego dnia m.in. widzów zaszczyciła swoją obecnością grająca główną rolę w „Krótkim filmie o miłości” Grażyna Szapałowska. Aktorka w godzinach popołudniowych spotkała się ze swoimi fanami również poza salą kinową. Polecamy materiał Telewizji Świnoujście.

 

Podczas drugiego dnia Grechuta Festival Świnoujście 2016 widzowie mogli także zobaczyć „Artur Barciś Show”. W solowym programie artysta opowiada anegdoty o swojej drodze do aktorstwa. Zaprasza za kulisy teatru i planu filmowego opowiadając o tremie, dykcji, różnego rodzaju „sypkach”, czyli aktorskich wpadkach, oraz dowcipach, jakie aktorzy robią sobie na scenie. Wszystko opatrzone, w mistrzowski sposób wykonywanymi piosenkami. „Artur Barciś Show” to pełne humoru i wdzięku spotkanie ze znakomitym i bardzo lubianym aktorem. Polecamy materiał Telewizji Świnoujście.

 

W świnoujskiej Muszli Koncertowej wystąpił zespół „Sklep z Ptasimi Piórami” ze Szczecina. Zespół rozpoczął swoją działalność w Dniu Kobiet 1978 roku i z powodzeniem koncertuje do dziś. O najbliższych planach zespołu, repertuarze i udziale w Grechuta Festival Świnoujście reporter Telewizji Świnoujście rozmawiał z liderem Ryszardem Leoszewskim.

Zwieńczeniem drugiego dnia festiwalu był Koncert Inauguracyjny „Bursztynowe Serce Szczerozłote” wyreżyserowany przez Jakuba Barana i przygotowany przez Fundację „Korowód” im. Marka Grechuty. Wystąpiła plejada gwiazd: Monika Kuszyńska, Marta Honzatko, Karolina Leszko, Maciej Zakościelny, Andrzej Lampert, Łukasz Jemioła, Tomasz Steńczyk, Zespół ANAWA, Orkiestra Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pod dyrekcją Joanny Natalii Ślusarczyk.